sem tego rozwiązania. Fotowoltaika cały czas się prężnie rozwija i nawet w Polsce cieszy się coraz większą popularnością. Czas najwyższy się nią zainteresować, gdyż zielona energia jest naszą przyszłością. Bez odnawialnych źródeł energii na próżno jest liczyć na to, że uda nam się jakoś funkcjonować. Zasoby odnawialne są już w chwili obecnej na dużym wyczerpaniu, a co tutaj mówić o kolejnych latach. W końcu całkowicie się skończą i nie będzie już odwrotu. Energia słoneczna jest z kolei nieograniczona i dostępna przez cały rok. Nawet zimą pomimo braku czystego nieba instalacja fotowoltaiczna będzie działała i produkowała prąd. Jeśli ktoś nie chce być uzależniony od wahań cen na rynku energii ani narażać się na przerwy w dostawie prądu z winy awarii w zakładzie energetycznym, jak najbardziej warto zwrócić uwagę w kierunku odnawialnych źródeł energii. Warto zaznaczyć też, że jest to zielona energia, a więc ekologiczny sposób na pozyskiwanie prądu, bez zanieczyszczania naturalnego środowiska i bez wydzielania do atmosfery trujących gazów.
Energia fotowoltaiczna
W obecnych czasach społeczność, politycy oraz organizacje pozarządowe kładą coraz większy nacisk na korzystanie z alternatywnych źródeł energii. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest ciągły wzrost temperatur na skalę globalną. Państwa wysokorozwinięte odchodzą już od budowania elektrowni węglowych, które mocno zanieczyszczają naszą atmosferę. Najczęściej spotykane są teraz elektrownie jądrowe, które mimo stereotypowej opinii wykreowanej w ubiegłym wieku, stanowią obecnie podstawowe źródło prądu w wielu krajach. Warto zauważyć, że obecna technologia zapewnia społeczeństwu niezbędne bezpieczeństwo. Dlatego też istnieje niewielkie ryzyko wystąpienia katastrofy nuklearnej.
Wśród alternatywnych źródeł energii możemy zaobserwować elektrownie wiatrowe, zwłaszcza w nadmorskich częściach państw europejskich. W gospodarstwach domowych coraz częściej zaczyna zdawać egzamin fotowoltaika. Ta forma pozyskiwania energii jest postrzegana jako inwestycja, ponieważ dzięki jej instalacji, po kilku latach zwraca się ona inwestorowi. Co ciekawe, w Polsce istnieją rządowe dofinansowania do tego typu przedsięwzięć. Póki co, zauważalne jest to głównie w domach jednorodzinnych. Na dachach nieruchomości są zainstalowane panele słoneczne, które gromadzą energię solarną.
Jak to działa? Panele słoneczne wykorzystują energię, zaczerpując ją z promieni słońca. Energia ta jest magazynowana w akumulatorze. W celu poprawnego jej wykorzystywania potrzebny jest jeszcze inwerter, czyli urządzenie pośredniczące pomiędzy panelami a akumulatorem.
Dla większości ludzi jest to rzecz
Budując nowy dom staramy się zaplanować wszystko w taki sposób aby nie tylko był piękny wizualnie ale też był możliwie najbardziej funkcjonalny. Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań, które ułatwiają życie lokatorom oraz tych, które pozwalają obniżyć koszty.
Niestety, wszystko powoli drożeje, utrzymanie mieszkania także. Pojawia się coraz więcej propozycji, które za cenę jednorazowej inwestycji pozwolą nam zaoszczędzić w przyszłości. Fotowoltaika jest idealnym przykładem. Przeglądając sieć coraz łatwiej natrafić na firmy, które oferują założenie systemu uzbrojonego w solary. Nie trzeba tłumaczyć, że panele słoneczne zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Dla większości ludzi jest to rzecz oczywista, jednak wielu uważa, że nadal jest to technologia bardzo mało wydajna. Po za tym, co zrobić w pochmurne dni? Technologia ta jest ciągle rozwijana a urządzenia coraz bardziej wydajne. Panele słoneczne potrafią zmniejszyć nasze rachunki nawet podczas pochmurnego dnia. Związane jest to z tym, że energia słoneczna i tak dociera do nas, z tym, że nie w takiej ilości co podczas słonecznego dnia. Latem, które swoją drogą jest coraz cieplejsze i bardziej słoneczne, nasze rachunki widocznie się zmienią.
Solary montuje się na dachu, dlatego nie przeszkadzają w codziennym życiu. Śmiało można powiedzieć, że nie zwrócimy na nie uwagi. Zwrócimy jednak uwagę na malejące rachunki.
Fotowoltaika - czy to ma sens?
Wiele mówi się o innowacyjnych rozwiązaniach typu fotowoltaika, dzięki którym możliwe jest korzystanie z alternatywnych źródeł energii. Nic nie jest wieczne, ale w przypadku słońca można mieć pewność, że tak szybko nie wygaśnie. Nas już dawno nie będzie na tej planecie, a ono nadal będzie dostępne. Warto wykorzystać to, że promieniowanie słoneczne wbrew pozorom jest dostępne przez cały rok. Nawet jeśli za oknem jest szaro i buro, od paru dni nie był żadnego promienia słońca, niewidzialna energia słoneczna jest cały czas. Gdyby jej nie było, bylibyśmy pogrążeni w mroku i zimnie. Panele słoneczne to innowacyjne rozwiązanie na pozyskiwanie promieniowania słonecznego i przekształcanie go w energię elektryczną. Takie solary nie wymagają od użytkownika wiele zachodu, gdyż instalacja jest bezobsługowa. Wystarczy ją zamontować, co najlepiej jest oczywiście zlecić zewnętrznej firmie specjalizującej się w tym na co dzień, aby móc korzystać z jej ogromnych możliwości. Jeśli ktoś jest w stanie wyłożyć pieniądze na zakup takich solarów, to może być pewny że inwestycja relatywnie szybko mu się zwróci. Przez cały tez czas będzie miał stały dostęp do prądu, nawet w przypadku awarii w zakładzie energetycznym. Co najważniejsze, energia ze słońca jest darmowa.
Jeśli chodzi o prąd stały to
Panele słoneczne PV wytwarzają prąd stały. Jeśli chodzi o prąd stały to elektrony przepływają w jednym kierunku wokół obwodu. Lampa przemieszcza elektrony do ujemnej strony akumulatora. Następnie wracają one do dodatniej strony akumulatora. W przypadku prądu zmiennego elektrony są popychane i ciągnięte, okresowo zmieniając kierunek, podobnie jak cylinder silnika samochodu. Prąd przemienny jest wytwarzany przez odpowiednie generatory, gdy cewka drutu jest wirowana obok magnesu. Wiele różnych źródeł energii może przekręcić uchwyt tego generatora, takich jak gaz lub olej napędowy, energia wodna, energia jądrowa, węgiel, wiatr lub energia słoneczna.
Prąd stały pobierany jest z falownika słonecznego, a następnie wykorzystywany do wytworzenia prądu przemiennego. Falowniki są jak mózgi systemu. Jednak nie tylko odwracają one prąd stały na prąd przemienny, ale również zapewniają ochronę przed zwarciem doziemnym i statystyki systemu, w tym napięcie i prąd w obwodach prądu przemiennego i stałego, produkcję energii i śledzenie maksymalnego punktu mocy. Fotowoltaika jest przede wszystkim bardzo trwała i solidna.
Centralne falowniki od samego początku zdominowały przemysł solarny. Wprowadzenie mikro-inwerterów jest jedną z największych zmian technologicznych w branży fotowoltaicznej. Mikro inwertery optymalizują dla każdego panelu słonecznego, a nie dla całego układu słonecznego, jak to robią inwertery centralne. Właśnie dlatego każdy panel słoneczny może pracować z maksymalnym potencjałem. Solary mają wiele zalet.
Jednak nie wybiegajmy aż tak do
Zachowania ekologiczne to coś, czego staramy się uczyć od dłuższego czasu. Segregacja śmieci, świadomy wybór produktów i usług przyjaznych środowisku, a także stopniowe przekonywanie się do odnawialnych źródeł energii. Czy my, jako indywidualne jednostki, czy gospodarstwa domowe, możemy również przyczynić się do pomocy środowisku jeszcze bardziej? Ależ oczywiście. Jeśli mieszkamy w domku jednorodzinnym, budynku wolnostojącym, możemy dokonać inwestycji w panele słoneczne. Umieścić solary na dachu naszego domu lub też na terenie wokół niego. W zależności od nasłonecznienia. Dużym plusem jest możliwość otrzymania dofinansowania na zakup i instalację tego urządzenia. Wystarczy znaleźć odpowiednie programy, jakie oferuje nasz lokalny urząd. Fotowoltaika to zdecydowanie przyszłość energetyczna naszych gospodarstw domowych, które same są w stanie wytworzyć, chociaż część energii potrzebnej do funkcjonowania. W przypadku bardzo słonecznych miejsc i miesięcy istnieje również możliwość podzielenia się energią z innymi i zostania poniekąd jej dystrybutorem. Jednak nie wybiegajmy aż tak do przodu. Warto jest zainteresować się tym tematem, wspomóc środowisko i pozwolić sobie na oszczędności. Sprawdźcie to!